Prostat Kanserinde Ameliyatsız Tedavi Mümkün

Özel Adatıp Hastanesi Girişimsel Radyoloji uzmanı Doç. Dr. Ömer Faruk Ateş, prostat kanserinin ameliyatsız tedavi edilebildiğini söyledi. Erkeklerde cilt kanserlerinden sonra en sık görülen kanser türünün prostat kanseri olduğuna dikkat çeken Ateş, erken teşhisin önemine vurgu yaptı.

AMELİYATSIZ TEDAVİ

Açık cerrahinin yerini kapalı ameliyatlar alırken, son dönemde Özel Adatıp Hastanesi Girişimsel Radyoloji uzmanlarının da uyguladığı anjiyo embolizasyon tedavileriyle hastalıklar damar yolu ile tedavi edilebiliyor. Açık ameliyatların yerini alan anjiyo ile damardan gerçekleştirilen girişimsel operasyonlar prostat kanserinde hastalara umut oluyor. Özel Adatıp Hastanesi Radyoloji Bölümünde uygulanan tedavi ile ilgili bilgi veren Özel Adatıp Hastanesi Girişimsel Radyoloji uzmanı Doç. Dr. Ömer Faruk Ateş, prostat büyümesinin, anjiyo ile tedavi eden yeni bir yöntem olduğunu ve Girişimsel Radyoloji Bölümü tarafından yapıldığını ifade ederek, “Prostat embolizasyonunun en önemli özelliği ameliyatsız bir tedavi olmasıdır. Yöntem hem ameliyat olmak istemeyenlerde hem de ameliyatın riskli olduğu kişilerde uygulanabilir. Tedavide prostat bezinin atardamarı anjiyo ile tıkanır yani embolize edilir. Böylece beslenmesi azaltılan prostat bezi küçülmeye başlar. Küçüldükçe şikayetler azalır, etki iki hafta gibi başlar, 2-3 ay arası maksimum etkiye ulaşılır. Hastaların büyük çoğunluğunda ameliyat ihtiyacı ortadan kalkar. Bu sayede hastaların mecburen kısıtladıkları sıvı alımları artar, böbrekler korunur ve sosyal izolasyon ortadan kalkar” dedi.

ERKEKLERDE İLERLEYEN YAŞLARDA SIK GÖRÜLÜYOR

Prostat büyümesinin erkeklerde yaşın ilerlemesiyle birlikte en sık görülen sağlık sorunlarından biri olduğunu da ifade eden Doç. Dr. Ömer Faruk Ateş, “50’li yaş üstü erkeklerde görülen en önemli sağlık sorunlarından biridir. İdrar yaparken zorlanma, gece sık sık idrara çıkma, kesik kesik ya da çatallı idrar çıkarma, tuvalete sık gitme gibi belirtilerle ortaya çıkan prostat büyümesi için çeşitli tedavi yöntemleri vardır. İğne deliğinden tedavi olarak bilinen ‘Girişimsel radyoloji’ prostat büyümesine de çare olarak görülmektedir. Prostat arter embolizasyonu yönteminde, prostat bezinin atardamarı anjiyo ile tıkanmakta, böylece beslenmesi azaltılan prostat bezi küçülüp sorun olmaktan çıkmaktadır” diye konuştu.

- REKLAM -spot_img
[tds_leads input_placeholder="e-posta adresi" btn_horiz_align="content-horiz-center" pp_checkbox="yes" pp_msg="T2t1ZHVtJTIwdmUlMjBrYWJ1bCUyMGVkaXlvcnVtJTIwJTNDYSUyMGhyZWYlM0QlMjJodHRwcyUzQSUyRiUyRnR1cmtpeWVzYWdsaWsuY29tLnRyJTJGa3VsbGFuaWNpLXZlLWdpemxpbGlrLXNvemxlc21lc2klMkYlMjIlM0VLdWxsYW4lQzQlQjFjJUM0JUIxJTIwdmUlMjBHaXpsaWxpayUyMFMlQzMlQjZ6bGUlQzUlOUZtZXNpJTBBJTNDJTJGYSUzRS4=" msg_composer="success" display="column" gap="10" input_padd="eyJhbGwiOiIxNXB4IDEwcHgiLCJsYW5kc2NhcGUiOiIxMnB4IDhweCIsInBvcnRyYWl0IjoiMTBweCA2cHgifQ==" input_border="1" btn_text="Abone Ol" btn_tdicon="tdc-font-tdmp tdc-font-tdmp-arrow-right" btn_icon_size="eyJhbGwiOiIxOSIsImxhbmRzY2FwZSI6IjE3IiwicG9ydHJhaXQiOiIxNSJ9" btn_icon_space="eyJhbGwiOiI1IiwicG9ydHJhaXQiOiIzIn0=" btn_radius="0" input_radius="0" f_msg_font_family="521" f_msg_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsInBvcnRyYWl0IjoiMTIifQ==" f_msg_font_weight="400" f_msg_font_line_height="1.4" f_input_font_family="521" f_input_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEzIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMiJ9" f_input_font_line_height="1.2" f_btn_font_family="521" f_input_font_weight="500" f_btn_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEyIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMSJ9" f_btn_font_line_height="1.2" f_btn_font_weight="600" f_pp_font_family="521" f_pp_font_size="eyJhbGwiOiIxMiIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEyIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMSJ9" f_pp_font_line_height="1.2" pp_check_color="#000000" pp_check_color_a="#309b65" pp_check_color_a_h="#4cb577" f_btn_font_transform="uppercase" tdc_css="eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjQwIiwiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJsYW5kc2NhcGUiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjMwIiwiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJsYW5kc2NhcGVfbWF4X3dpZHRoIjoxMTQwLCJsYW5kc2NhcGVfbWluX3dpZHRoIjoxMDE5LCJwb3J0cmFpdCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiMjUiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sInBvcnRyYWl0X21heF93aWR0aCI6MTAxOCwicG9ydHJhaXRfbWluX3dpZHRoIjo3Njh9" msg_succ_radius="0" btn_bg="#309b65" btn_bg_h="#4cb577" title_space="eyJwb3J0cmFpdCI6IjEyIiwibGFuZHNjYXBlIjoiMTQiLCJhbGwiOiIwIn0=" msg_space="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIwIDAgMTJweCJ9" btn_padd="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxMiIsInBvcnRyYWl0IjoiMTBweCJ9" msg_padd="eyJwb3J0cmFpdCI6IjZweCAxMHB4In0=" msg_err_radius="0" f_btn_font_spacing="1" unsub_msg="QnUlMjBlLXBvc3RhJTIwbGlzdGVzaW5lJTIwemF0ZW4lMjBhYm9uZSUyMG9sZHVudXoh"]

Diğer Haberler

Aşırı sıcaklara dikkat!

Uzm. Dr. Selin Tunalı Çokluk, son dönemde hava sıcaklıklarındaki aşırı artışın çeşitli sağlık sorunlarını beraberinde getirdiğine dikkat çekti. Sakarya...