Kadınlar da Görülen En Sık Göz Problemlerine Dikkat!

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şeyda Atabay konu hakkında bilgiler verdi. 

Göz sorunları hem erkekleri hem de kadınları etkileyebilir, ancak bazı göz rahatsızlıkları ve sorunları çeşitli faktörler nedeniyle kadınlarda daha yaygın olarak görülür. İşte kadınların yaşayabileceği en yaygın göz sorunlarından bazıları: 

Kuru Göz Sendromu: Bu durum, özellikle menopozdan sonra kadınlarda daha yaygındır. Hormonal değişiklikler gözyaşı kalitesini etkileyerek kuru ve tahriş olmuş gözlere yol açabilir. 

Katarakt: Katarakt yaşla birlikte gelişebilir ve kadınlarda biraz daha yaygındır. Bulanık veya bulanık görmeye neden olabilirler. 

Glokom: Glokom her iki cinsiyeti de etkileyebilse de, primer açık açılı glokom gibi bazı türleri kadınlarda daha yüksek prevalansa sahip olabilir. Bu, gözde basınç artışına yol açabilen ve tedavi edilmezse görme kaybıyla sonuçlanabilen bir durumdur. 

Maküler Dejenerasyon: Yaşa bağlı makula dejenerasyonu (AMD) kadınlarda daha yaygındır. Retinanın merkezi kısmı olan makulayı etkiler ve zamanla görme kaybına yol açabilir. 

Refraktif Hatalar: Yakını görememe (miyopi), uzağı görememe (hipermetropi) ve astigmatizm gibi durumlar herkesi etkileyebilir, ancak kadınlar bu görme sorunlarına erkekler kadar yatkındır. 

Presbiyopi: Yaşa bağlı bu durum yakın nesnelere odaklanma yeteneğini etkiler ve yaşlandıkça hem erkeklerde hem de kadınlarda daha yaygın hale gelir. 

Göz Alerjileri: Kadınlar, hormonal değişiklikler ve makyaj ve cilt bakım ürünlerindeki alerjenlere maruz kalma nedeniyle alerjik konjonktivit gibi göz alerjilerine daha duyarlı olabilir. 

Göz Enfeksiyonları: Uygunsuz hijyen konjonktivit veya kornea enfeksiyonları gibi sorunlara yol açabileceğinden, makyaj yapan veya kontakt lens kullanan kadınlar göz enfeksiyonlarını önlemek için dikkatli olmalıdır. 

Retina Koşulları: Diyabetik retinopati gibi bazı retina rahatsızlıkları, diyabeti olan kadınları etkileyebilir. Hamilelik sırasında gestasyonel diyabeti olan kadınlar da risk altında olabilir. 

Göz Yorgunluğu: Dijital cihazlarda uzun saatler geçiren veya uzun süre ekran başında kalan ortamlarda çalışan kadınlar kuruluk, kızarıklık ve rahatsızlık gibi göz yorgunluğu belirtileri yaşayabilir. 

Bir göz sağlığı uzmanına düzenli göz muayenesi yaptırmanın bu durumların erken tespit edilmesine ve yönetilmesine yardımcı olabileceğini unutmamak önemlidir. Ayrıca, dengeli beslenme ve gözlerinizi aşırı UV ışınlarına maruz kalmaktan koruma gibi sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek hem erkekler hem de kadınlar için daha iyi bir göz sağlığına katkıda bulunabilir. 

- REKLAM -spot_img
[tds_leads input_placeholder="e-posta adresi" btn_horiz_align="content-horiz-center" pp_checkbox="yes" pp_msg="T2t1ZHVtJTIwdmUlMjBrYWJ1bCUyMGVkaXlvcnVtJTIwJTNDYSUyMGhyZWYlM0QlMjJodHRwcyUzQSUyRiUyRnR1cmtpeWVzYWdsaWsuY29tLnRyJTJGa3VsbGFuaWNpLXZlLWdpemxpbGlrLXNvemxlc21lc2klMkYlMjIlM0VLdWxsYW4lQzQlQjFjJUM0JUIxJTIwdmUlMjBHaXpsaWxpayUyMFMlQzMlQjZ6bGUlQzUlOUZtZXNpJTBBJTNDJTJGYSUzRS4=" msg_composer="success" display="column" gap="10" input_padd="eyJhbGwiOiIxNXB4IDEwcHgiLCJsYW5kc2NhcGUiOiIxMnB4IDhweCIsInBvcnRyYWl0IjoiMTBweCA2cHgifQ==" input_border="1" btn_text="Abone Ol" btn_tdicon="tdc-font-tdmp tdc-font-tdmp-arrow-right" btn_icon_size="eyJhbGwiOiIxOSIsImxhbmRzY2FwZSI6IjE3IiwicG9ydHJhaXQiOiIxNSJ9" btn_icon_space="eyJhbGwiOiI1IiwicG9ydHJhaXQiOiIzIn0=" btn_radius="0" input_radius="0" f_msg_font_family="521" f_msg_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsInBvcnRyYWl0IjoiMTIifQ==" f_msg_font_weight="400" f_msg_font_line_height="1.4" f_input_font_family="521" f_input_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEzIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMiJ9" f_input_font_line_height="1.2" f_btn_font_family="521" f_input_font_weight="500" f_btn_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEyIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMSJ9" f_btn_font_line_height="1.2" f_btn_font_weight="600" f_pp_font_family="521" f_pp_font_size="eyJhbGwiOiIxMiIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEyIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMSJ9" f_pp_font_line_height="1.2" pp_check_color="#000000" pp_check_color_a="#309b65" pp_check_color_a_h="#4cb577" f_btn_font_transform="uppercase" tdc_css="eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjQwIiwiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJsYW5kc2NhcGUiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjMwIiwiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJsYW5kc2NhcGVfbWF4X3dpZHRoIjoxMTQwLCJsYW5kc2NhcGVfbWluX3dpZHRoIjoxMDE5LCJwb3J0cmFpdCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiMjUiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sInBvcnRyYWl0X21heF93aWR0aCI6MTAxOCwicG9ydHJhaXRfbWluX3dpZHRoIjo3Njh9" msg_succ_radius="0" btn_bg="#309b65" btn_bg_h="#4cb577" title_space="eyJwb3J0cmFpdCI6IjEyIiwibGFuZHNjYXBlIjoiMTQiLCJhbGwiOiIwIn0=" msg_space="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIwIDAgMTJweCJ9" btn_padd="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxMiIsInBvcnRyYWl0IjoiMTBweCJ9" msg_padd="eyJwb3J0cmFpdCI6IjZweCAxMHB4In0=" msg_err_radius="0" f_btn_font_spacing="1" unsub_msg="QnUlMjBlLXBvc3RhJTIwbGlzdGVzaW5lJTIwemF0ZW4lMjBhYm9uZSUyMG9sZHVudXoh"]

Diğer Haberler

Aşırı sıcaklara dikkat!

Uzm. Dr. Selin Tunalı Çokluk, son dönemde hava sıcaklıklarındaki aşırı artışın çeşitli sağlık sorunlarını beraberinde getirdiğine dikkat çekti. Sakarya...