‘Anne Sütü Her Çocuğun Sağlıklı Yaşama Hakkıdır’

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi ve Çocuk Sağlığı Enstitüsü iş birliğinde “Tüm Yönleri ile Anne Sütü Sempozyumu” düzenlendi. İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binası’nda gerçekleşen sempozyumda pek çok noktadan anne sütünün önemi vurgulandı.

Anne sütünün çocuk bakımı, çocuk sağlığı ve çocuk gelişimi kapsamında değerlendirildiği Cumhuriyetimizin 100. Yılında Tüm Yönleriyle Anne Sütü Sempozyumu’nun moderatörlüğünü ve açılış konuşmalarını İstanbul Üniversitesi Çocuk Sağlığı Enstitü Müdürü Prof. Dr. Gülbin Gökçay ve İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zeynep İnce yaptı.

“İstanbul Üniversitesi’nin Tüm Kurumları Engin Bir Birikime Sahip” İstanbul Üniversitesi Çocuk Sağlığı Enstitü Müdürü Prof. Dr. Gülbin Gökçay, sempozyumun açılış konuşmasında; İstanbul Üniversitesi’nin tüm kurumlarının engin bir birikime sahip olduğundan ve bu kurumların anne sütü konusunda farklı perspektiflerle bir araya gelmesinin kıymetini vurgulayarak tüm çalışmalarını multidisipliner bir bakış açısıyla hazırlamaya özen gösterdiklerini belirtti.

“Çocuğun Sağlıklı Yaşam Hakkı”

Açılışta konuşan İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zeynep İnce ise, anne sütünün her çocuğun sağlıklı yaşam hakkı için bir gereklilik olduğunu vurguladı. Anne sütü konusunun her yönüyle halk sağlığını etkileyen çok önemli bir konu olduğunu belirtirken anne sütünün yararlarının da üzerinde durdu. Emzirme ve sütle beslenme oranlarının azalmasından söz eden Dr. İnce, bunun sadece aile hekimlerinin sorunu olmadığını, anne sütü ile beslenmenin her çocuğun hakkı olduğunu vurgulayarak sempozyumda konunun detaylıca irdelenecek olmasından memnuniyet duyduğunu belirtti.

- REKLAM -spot_img
[tds_leads input_placeholder="e-posta adresi" btn_horiz_align="content-horiz-center" pp_checkbox="yes" pp_msg="T2t1ZHVtJTIwdmUlMjBrYWJ1bCUyMGVkaXlvcnVtJTIwJTNDYSUyMGhyZWYlM0QlMjJodHRwcyUzQSUyRiUyRnR1cmtpeWVzYWdsaWsuY29tLnRyJTJGa3VsbGFuaWNpLXZlLWdpemxpbGlrLXNvemxlc21lc2klMkYlMjIlM0VLdWxsYW4lQzQlQjFjJUM0JUIxJTIwdmUlMjBHaXpsaWxpayUyMFMlQzMlQjZ6bGUlQzUlOUZtZXNpJTBBJTNDJTJGYSUzRS4=" msg_composer="success" display="column" gap="10" input_padd="eyJhbGwiOiIxNXB4IDEwcHgiLCJsYW5kc2NhcGUiOiIxMnB4IDhweCIsInBvcnRyYWl0IjoiMTBweCA2cHgifQ==" input_border="1" btn_text="Abone Ol" btn_tdicon="tdc-font-tdmp tdc-font-tdmp-arrow-right" btn_icon_size="eyJhbGwiOiIxOSIsImxhbmRzY2FwZSI6IjE3IiwicG9ydHJhaXQiOiIxNSJ9" btn_icon_space="eyJhbGwiOiI1IiwicG9ydHJhaXQiOiIzIn0=" btn_radius="0" input_radius="0" f_msg_font_family="521" f_msg_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsInBvcnRyYWl0IjoiMTIifQ==" f_msg_font_weight="400" f_msg_font_line_height="1.4" f_input_font_family="521" f_input_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEzIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMiJ9" f_input_font_line_height="1.2" f_btn_font_family="521" f_input_font_weight="500" f_btn_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEyIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMSJ9" f_btn_font_line_height="1.2" f_btn_font_weight="600" f_pp_font_family="521" f_pp_font_size="eyJhbGwiOiIxMiIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEyIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMSJ9" f_pp_font_line_height="1.2" pp_check_color="#000000" pp_check_color_a="#309b65" pp_check_color_a_h="#4cb577" f_btn_font_transform="uppercase" tdc_css="eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjQwIiwiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJsYW5kc2NhcGUiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjMwIiwiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJsYW5kc2NhcGVfbWF4X3dpZHRoIjoxMTQwLCJsYW5kc2NhcGVfbWluX3dpZHRoIjoxMDE5LCJwb3J0cmFpdCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiMjUiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sInBvcnRyYWl0X21heF93aWR0aCI6MTAxOCwicG9ydHJhaXRfbWluX3dpZHRoIjo3Njh9" msg_succ_radius="0" btn_bg="#309b65" btn_bg_h="#4cb577" title_space="eyJwb3J0cmFpdCI6IjEyIiwibGFuZHNjYXBlIjoiMTQiLCJhbGwiOiIwIn0=" msg_space="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIwIDAgMTJweCJ9" btn_padd="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxMiIsInBvcnRyYWl0IjoiMTBweCJ9" msg_padd="eyJwb3J0cmFpdCI6IjZweCAxMHB4In0=" msg_err_radius="0" f_btn_font_spacing="1" unsub_msg="QnUlMjBlLXBvc3RhJTIwbGlzdGVzaW5lJTIwemF0ZW4lMjBhYm9uZSUyMG9sZHVudXoh"]

Diğer Haberler

Aşırı sıcaklara dikkat!

Uzm. Dr. Selin Tunalı Çokluk, son dönemde hava sıcaklıklarındaki aşırı artışın çeşitli sağlık sorunlarını beraberinde getirdiğine dikkat çekti. Sakarya...