Kadınlarda Kalp Krizinin 7 Belirtisine Dikkat!

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Muharrem Arslandağ kadınlarda kalp krizinin 7 belirtisi hakkında bilgiler verdi.

Kalp hastalığı dünya genelinde kadınlar arasında ölümlerin başlıca nedenidir. Kadınların risk faktörlerini tanımaları ve kalp sağlığına uygun yaşam tarzlarını benimsemeleri çok önemlidir.

İşte kadınların kalp sağlıklarıyla ilgili olarak bilmeleri gereken sekiz temel husus:

Kadınlarda Kalp Krizi Belirtileri Farklı Olabilir:
Kadınlar, tipik olarak erkeklerde görülenlerden farklı kalp krizi semptomları yaşayabilir. Belirtiler arasında göğüs ağrısı veya rahatsızlığı, nefes darlığı, bulantı veya kusma, sırt veya çene ağrısı ve olağandışı yorgunluk sayılabilir.

Kadınlarda Kalp Hastalığı için Risk Faktörleri:
Kadınlarda kalp hastalığı için risk faktörleri arasında yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, diyabet, obezite, fiziksel hareketsizlik, sigara kullanımı ve ailede kalp hastalığı öyküsü yer alır.

Kadınlarda Kalp Krizi Belirtileri Genellikle Yanlış Yorumlanır:
Kadınların kalp krizi semptomları yanlış yorumlanabilir veya önemsenmeyebilir, bu da tıbbi müdahalenin gecikmesine neden olur. Kadınların semptomları hemen fark etmeleri ve bir kalp sorunundan şüpheleniyorlarsa tıbbi yardım almaları önemlidir.

Kalp Sağlığı için Fiziksel Aktivite Şarttır:
Düzenli fiziksel aktivite kalp sağlığına önemli ölçüde katkıda bulunur. Kadınlar, sağlık uzmanları tarafından önerildiği gibi haftada en az 150 dakika orta yoğunlukta egzersiz yapmayı hedeflemelidir.

Diyet Seçimleri Kalp Sağlığını Etkiler:
Sağlıklı bir diyet kalp sağlığında hayati bir rol oynar. Kadınlar meyve, sebze, tam tahıllar, yağsız proteinler ve sağlıklı yağlar açısından zengin dengeli bir diyet tüketmeye odaklanırken tuz, şeker ve doymuş/trans yağ alımını sınırlandırmalıdır.

Rakamlarınızı Bilin:
Kan basıncı, kolesterol seviyeleri, kan şekeri seviyeleri ve vücut kitle indeksi (BMI) dahil olmak üzere hayati sağlık rakamlarınızı bilmek çok önemlidir. Düzenli sağlık kontrolleri ve taramalar erken teşhis ve önleme için önemlidir.

Stres Yönetimi ve Ruh Sağlığı:
Kronik stres kalp sağlığını olumsuz etkileyebilir. Meditasyon, yoga, hobiler gibi stres azaltıcı faaliyetlerde bulunmak veya danışmanlık almak kalp sağlığını olumlu yönde etkileyebilir.

Bu kilit noktaları anlamak ve düzenli sağlık kontrollerinin yanı sıra kalp açısından sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek, kadınlarda kalp hastalığı riskini önemli ölçüde azaltabilir.

- REKLAM -spot_img
[tds_leads input_placeholder="e-posta adresi" btn_horiz_align="content-horiz-center" pp_checkbox="yes" pp_msg="T2t1ZHVtJTIwdmUlMjBrYWJ1bCUyMGVkaXlvcnVtJTIwJTNDYSUyMGhyZWYlM0QlMjJodHRwcyUzQSUyRiUyRnR1cmtpeWVzYWdsaWsuY29tLnRyJTJGa3VsbGFuaWNpLXZlLWdpemxpbGlrLXNvemxlc21lc2klMkYlMjIlM0VLdWxsYW4lQzQlQjFjJUM0JUIxJTIwdmUlMjBHaXpsaWxpayUyMFMlQzMlQjZ6bGUlQzUlOUZtZXNpJTBBJTNDJTJGYSUzRS4=" msg_composer="success" display="column" gap="10" input_padd="eyJhbGwiOiIxNXB4IDEwcHgiLCJsYW5kc2NhcGUiOiIxMnB4IDhweCIsInBvcnRyYWl0IjoiMTBweCA2cHgifQ==" input_border="1" btn_text="Abone Ol" btn_tdicon="tdc-font-tdmp tdc-font-tdmp-arrow-right" btn_icon_size="eyJhbGwiOiIxOSIsImxhbmRzY2FwZSI6IjE3IiwicG9ydHJhaXQiOiIxNSJ9" btn_icon_space="eyJhbGwiOiI1IiwicG9ydHJhaXQiOiIzIn0=" btn_radius="0" input_radius="0" f_msg_font_family="521" f_msg_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsInBvcnRyYWl0IjoiMTIifQ==" f_msg_font_weight="400" f_msg_font_line_height="1.4" f_input_font_family="521" f_input_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEzIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMiJ9" f_input_font_line_height="1.2" f_btn_font_family="521" f_input_font_weight="500" f_btn_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEyIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMSJ9" f_btn_font_line_height="1.2" f_btn_font_weight="600" f_pp_font_family="521" f_pp_font_size="eyJhbGwiOiIxMiIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEyIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMSJ9" f_pp_font_line_height="1.2" pp_check_color="#000000" pp_check_color_a="#309b65" pp_check_color_a_h="#4cb577" f_btn_font_transform="uppercase" tdc_css="eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjQwIiwiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJsYW5kc2NhcGUiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjMwIiwiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJsYW5kc2NhcGVfbWF4X3dpZHRoIjoxMTQwLCJsYW5kc2NhcGVfbWluX3dpZHRoIjoxMDE5LCJwb3J0cmFpdCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiMjUiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sInBvcnRyYWl0X21heF93aWR0aCI6MTAxOCwicG9ydHJhaXRfbWluX3dpZHRoIjo3Njh9" msg_succ_radius="0" btn_bg="#309b65" btn_bg_h="#4cb577" title_space="eyJwb3J0cmFpdCI6IjEyIiwibGFuZHNjYXBlIjoiMTQiLCJhbGwiOiIwIn0=" msg_space="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIwIDAgMTJweCJ9" btn_padd="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxMiIsInBvcnRyYWl0IjoiMTBweCJ9" msg_padd="eyJwb3J0cmFpdCI6IjZweCAxMHB4In0=" msg_err_radius="0" f_btn_font_spacing="1" unsub_msg="QnUlMjBlLXBvc3RhJTIwbGlzdGVzaW5lJTIwemF0ZW4lMjBhYm9uZSUyMG9sZHVudXoh"]

Diğer Haberler

Aşırı sıcaklara dikkat!

Uzm. Dr. Selin Tunalı Çokluk, son dönemde hava sıcaklıklarındaki aşırı artışın çeşitli sağlık sorunlarını beraberinde getirdiğine dikkat çekti. Sakarya...